Euro 2024 Şansını Neden Kaybettik?

Euro 2024 Şansını Neden Kaybettik?


Bildiğiniz gibi bugün Euro 2024`ün hangi ülkede yapılacağının sonuçları açıklandı. Türkiye değilde Almanya seçildi. Peki neden biz değilde Almanya? Bu seçimin baş aktörü UEFA Başkanı Aleksander Ceferin`dir.  Haber sitelerinde ki bilgiye göre Avrupa futbolunun başkanı olmasında en büyük desteği TFF Başkanı ve Türkiye`den aldığını belirten ve "Türk Futbol Federasyonu`nun tüm destekleri hiç unutmayacağım" diyen Aleksander Ceferin geçtiğimiz gün yapılan oylamada Türkiye`ye oy vereceklerini daha önce bildiren beş kurul üyesinin oylarını kullandığı kulisi değiştirerek Türkiye`nin bu seçimi kaybetmesinde bir numaralı aktör oldu.

Euro 2024`ü Niye Kaybettik?


Oylamadan bir önceki günün gecesi UEFA üyeleriyle karşılıklı görüşme yaparak dokuz üyenin oyunu garantileyen Türkiye, seçime emin bir şekilde girmişti. Sunumlar da çok güzeldi. Sonuç neydi peki? Maalesef hüzün oldu. Beklentinin aksi oldu. TFF yöneticileri şoku yaşadı. Yaptıkları ön araştırma sonucu Türkiye sözü veren kurul üyelerinin kararını değiştirdiğini öğrendi. Oy değiştirmesinin sebebi ise tahmin edilene göre UEFA Başkanıymış.

Euro 2024 Kaybetme SebebiUEFA Başkanı iddialara sessiz kalmadı Almanya`nın kazanmasının ardından açıklamasını yaptı ve Türkiye`nin kazanmama nedeninin açıkladı. "Prosedür şeffaftı, oylama demokratik oldu. Her demokratik karar, haklı karardır. Söyleyebileceğim tek şey Euro 2024 bekliyorum demektir." sözünü burada bırakmayıp Türkiye`nin kazanamama sebeplerini de saydı. Değerlendirme raporu sonuçlarına göre Türkiye`de bazı riskler olduğunu söyledi. "Türkiye`nin aksiyon planı eksikti, otel kapasitesi limitliydi. Bazı şehirler için endişeler var. Ulaştırma altyapısı yetersizdi, Türkiye`nin adaylığı UEFA için uzun hedefler içermektedir." Bu sözleri söyleyerek cümlesini noktaladı. Başka Türk halkı olmak üzerine TFF Başkanı ve yetkililer Aleksander Ceferin`e tepkisini gösterdi.

Karar doğru olabilir ama ben de seçimin demokratik olduğuna inanmıyorum. Çünkü araştırdıklarıma göre bazı icra kurulu üyeleriyle anlaşılmış ve Türkiye`ye oy konusunda söz alınmış. Bunların dışında zaten Türkiye`ye oy atacak üyelerde vardı. Bunlar göz ardı edilemez. Aleksander Ceferin yaptığı açıklamada kolaya kaçmış. Açıklamasında ulaşımdan ve otelden bahsetmiş. 6 yıl sonra olacak organizasyon için günümüzde ki otel kapasitesine bakmak ne kadar uygun? Seçilirsek zaten turizm yükselecekti yeni oteller açılacaktı. Belki saçma bir yorum yaptım ama yine de bu seçime bir hile karıştığını düşünüyorum.

Bu arada unutmadan paylaşayım bu da Euro 2024 seçimleri için yapılan tanıtım videosu;


2 yorum

  1. Bu dediğimiz olay nedir bir futbol turnuvası ve adamların tanıtımına bakıyoruz, efsane futbolcuları vs. oynuyor. Bizimkine bakalım kim var kasap var. Dediklerinize katılıyorum. Sonra neden 2024ü kaybettik diye ağlıyoruz.

    YanıtlaSil