24 Eylül 2018 Pazartesi

Telefon Alarak Yatırım Yapabilirsiniz(!)


Evet, yanlış duymadınız yeni yatırım aracını ilan ediyorum, o da iPhone! Son zamanlarda aldığı zamlarla yükselişe geçen marka her geçen gün fiyatları artmaya devam ediyor. Önceden altın alıp kenara koyardık ileride bir sıkıntı çıktığında, para lazım olduğun da bozdururuz diye düşünürdük. Hala bu şekilde düşünüyoruz yatırım amaçlı alıyoruz belli bir zaman sonra değer kazanınca satıp kar yapıyoruz. Ama artık durum değişti! Neredeyse altından daha fazla değer kazanan telefonlar var!

Neden Telefon?

Şimdi ise altına almamıza gerek yok kuyumcuda cumhuriyet altını almak için boşa oyalanmayın hemen Apple Store`a gidin yerine iPhone alıp kenara atın veya kullanın ne de olsa aldığınız fiyattan fazlasına satacaksınız! Sıfır iPhone alan kişiler şuanda aldıkları sıfır fiyatından daha fazla 2.el olarak satıyorlar. Bunun tek nedeni tabii ki döviz kuru, demek isterdim ama bir den çok nedeni var diğer nedeni de Apple`ın yaptığı zamdır. Sadece iPhone değil tüm telefonlar da bu artış gözlemlendi.Yılın başından beri telefon almak için para biriktiriyorum. Almak istediğim telefon o zaman 1.800 Türk Lirası fiyatı vardı. Her geçen gün paramı sakladım ve telefon için bekledim. Neyse 1.600 TL civarında nakit param oldu ve telefon 1.950 TL civarlarına çıktı. Tamam dedim bir şekilde hallederim sonra da 2.500 civarlarına çıktı hala da çıkmaya devam ediyor. Ben de elimde ki telefonun ne de olsa konuşma özelliği olduğundan başka telefon almaktan vazgeçtim. Biz de telefonlar eskidikçe fiyatlar yükseliyor galiba?

Yaklaşık 4-5 yıl önce General Mobile Discovery telefonu 600 TL civarında satılıyordu. Liseye geçen kardeşime alacaktım o zamanlar yeni çıkan bir telefondu. Neyse sonradan almaktan vazgeçtik başka marka bir telefon aldık. İşin garip tarafı bu hafta A-101`e aynı telefon geliyor ve fiyatı 699 Türk Lirası. O telefonu o zaman alsaydım şuan da hiç zarar etmeden yakın fiyatlara satabilirdim. Yani yıllar geçse de hala aynı fiyattan satmaya devam eden bir telefon üretmişler. Döviz`e bağlı her üründe böyle artışlar böyle. Türkiye`de üretilen yerli telefonların da işlemcisi vs. yurtdışı kaynaklı olduğundan onlarda da artış aynı şekilde. Para biriktirirken alacağınız ürünün fiyatını ve dövizi tahmin ederek işleminizi yapın.

"Yazı başlığı bilerek böyle yazılmıştır eleştiri amaçlıdır."


EmojilerEmojiler