Anatomi Nedir? Anatomi Ne Değildir?

Anatomi Nedir? Anatomi Ne Değildir?

Anatomi Nedir? Ne Değildir?

Sırada ki konumuz Anotomi evet şimdi dersimize geçelim. Dur dur 1 dakika anotomi mi? Doğru mu duydum? AnAtomi değil mi o ya? AnOtomi diye bir şey yok. AnAtomi var. Nedense bir çok kişi hala anotomi diyor. Anlamış değilim. Bazılarına göre en çok kalınan ders olan bazılar içinse en gerekli ders olan anatominin tanımını yaparak başlayalım. Anatomi: Canlıların özelliklerini ve yapılarını inceleyen bir BİLİM dalıdır. Eski yunan alfabesine göre kesmek, ayırmak anlamlarından türemiştir. Anatomi genel olarak 3 kola ayrılır. İnsan anatomisi, hayvan anatomisi ve bitki anatomisi.

Tanımı da yaptığımıza göre artık neticeye gelebiliriz. Ben niye böyle bir konu açtım? Evet tam olarak düşündüğünüz bu değil ama yine de cevaplamak isterim. İnternette pek çok kişi anatomi dersi arıyor. Bende bir çok hocadan derlediğim bilgileri size aktarmak istiyorum. İşte tam bundan dolayı bu konuyu açtım.


Anatomi Alt Bölümleri

Patolojik Anatomi (anatomopatoloji); Hastalıklı olan organları incelemektedir.
Sistematik Anatomi; Vücut yapısını organların bir araya gelmesiyle meydana gelenleri sistemler düzeyinde ele alan anatomi dalıdır.
Topografik Anatomi; Vücut yapılarını tabir-i caizse karış, karış inceleyen anatominin alt dalıdır.
Gelişimsel Anatomi; Embriyoloji dersek anlaşılmış olur.
Klinik Anatomi; Vücut yapılarının hastalıklara karşı tanı koyma aşamasındaki rollerini ortaya koyan alt uğraş dalıdır. 
Mikroskobik Anatomi; Tek kelimeyle "Histoloji"
Nöro Anatomi; Sinir sistemi anatomisi ile alakalı dalıdır. Kısa açıklamaları severim akılda kalır zaten isimden de herkes ne olduğunu anlar.
Radyolojik Anatomi; Radyografi sonucunda meydana gelen radyogram da organ yapıları ile organlar arası ilişkilerin incelenmesidir.
Karşılaştırmalı Anatomi; Başka canlılar ile insanların vücut yapılarındaki benzer ve farklı tarafları karşılaştırılmalı olarak ele almakta olan ve bunu insan anatomisinin daha iyi anlaşılması için kullanılan anatomi dalıdır.  Daha çok Veteriner hekimlerin eğitiminde kullanılmaktadır.
2 yorum

  1. Hocam kolay gelsin ben dhden. Önerdiğin anatomi kitabı veya programı var mı?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. PC için "Launch Human Anatomy Atlas" adında bir program var ben onu kullanıyorum. 3D bakmak istiyorsan senin içinde iyi olur. Onun dışında pek bilmiyorum okuduğun bölüme göre değişir.

      Sil