Robotlar Robot Yapmaya Başlayacak!

Robotlar Robot Yapmaya Başlayacak!

İsviçreli firma ABB, Çin`de ki robot sektörünü ele geçirmek için büyük yatırımlara hazırlanıyor. İsviçre merkezli şirket, Şanghay`da robot üretmek için açacağı robot fabrikasına 150 milyon dolar gibi bir tutar harcayacağını duyurdu. İşin ilginç yanı bu fabrikada robotu yine robotlar üretecek. İsviçreli şirkete ait YuMi adında ki robotlar bu fabrikada yeni robotlar yapacak. Sadece YuMi robotunu değil diğer otomatik makinelerini de robot üretiminde de kullanacak. Üstelik hepsi çalışan insanlara yakın mesafede güvenle işlerini yapabilecek.


ABB asıl amacının Şanghay tesisini dünyanın en gelişmiş robot fabrikası yapmak olduğunu belirtti. ABB, Çin`de ki şirketler için robot çeşitlerini arttıracak ve geliştirecektir. Aynı zamanda şirketin ABD`den sonra Çin, ikinci büyük pazarı olacak. Şirketin ileriye dönük hedefi ise 2020 yılının sonuna doğru 75+ binlik metrekarelik bir tesise sahip olmak. Şimdiden hayırlı olsun diyoruz.


Haber kısmı bitti bundan sonrası benim kendi yorumum -2019`da tekrardan okudum gerçekten çok saçma olmuş bu yazdıklarım-: Bende bu yukarıdaki başlığı okuduğumda çok şaşırmıştım. Ondan sonra araştırıp baktığımda gerçekten doğru olduğunu gördüm. Sizce de çok şaşırtıcı değil mi? Artık robotların robot yapması çok garip geldi. Yani daha önce fabrikalarda çalışıp iş yapıyorlardı ama robotların kendi kendini üretmesi farklı geliyor. Merak ediyorum ülkemizde robotlar yaygınlaştığında robotlara devlet kadrosu açılır mı acaba? (:D) Çok ilginç geliyor biz daha hazır değiliz. Neyse çok boş yaptım. Kısacası önümüzdeki yıllarda robotlarla ilgili çok haber duyacağız.