Hastanedeki O Kokunun Kaynağı Nedir?

Hastanedeki O Kokunun Kaynağı Nedir?

Herkesin merak ettiği bir konuya açıklık getirmek isterim. Hastanelere girdiğimizde hepimiziz hissettiği bir koku vardır. Bu kokuyu hastaneye girip de almayan kimse yoktur. Bu yaşa gelip de hastaneye hiç gitmemiş olanında olacağını pek zannetmiyorum. Neyse konuya dönelim, işte o hissettiğiniz kokunun nereden geldiğini/kaynağını hiç düşündünüz mü? İyodoform adında ki bir maddeden dolayı hastanelerde o kokuyu hissediyorsunuz.

İyodoform Nedir?
İyodoform içerisinde iyot, hidrojen ve tabii ki karbon atomunu barındıran bir maddedir. Peki bu maddedin hastanede ne işi var/ne için kullanıyor? İyodoform hastanelerde hafif dezenfektan madde olarak kullanılır. Yanıklar, yaralar, çürükler ve deri enfeksiyonlarda mikroorganizmaların üremesini engelleyen bir etkisi de bulunmaktadır. Etki mekanizması ile şu şekilde açıklanabilir; deri üzerinden uygulandığında iyot salınımına neden olur ve bu sayede çoğu bakteriyi öldüren maddedir. Bu olaydan ötürü antiseptik olarak kullanılır ve antiseptik olarak iş gören madde iyottur.
Ülkemizde ki hastanelerde teknolojinin de ilerlemesiyle kaldırılmaya başlanmıştır. Daha doğrusu kaldırılmayı çoktan başlanmıştı. Kullanım oranı her geçen gün azalıyor. Artık bu maddeden daha iyi antiseptik ve dezenfektanlar var. Ayrıca iyodoform ilaç üretiminde de kullanılabiliyor. Hastanedeki kokunun sebebi büyük çoğunlukla iyodoform yüzündendir. Ancak hastane çok karışık ortam olduğundan araya başka ilaçların kokusunda karışıyor olabilir. Bazı bölümlerde karma bir koku olabilir.


4 yorum

 1. Yıllarca merak ettiğim bir şeydi :)

  YanıtlaSil
 2. Yıllardır anlam veremediğim bir kokuydu. Dezenfektan olarak kullanılıyor olması iyi bir şey ama yok mudur bunun kokmayanı. Her soluduğumda kendimi daha çok hasta hissettiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık daha az kullanılıyor. Ama burası adı üstüne hastane. Bir çok ilaç kullanılıyor. Bir tonda insan var. Dışarıdan hastaneye girdiğimizde yoğun kokular hissedebiliriz. Hastanelerin iyi havalandırılması lazım.

   Sil