Asansörlerde Neden Ayna Var?

Asansörlerde Neden Ayna Var?

"Asansörlerde Neden Ayna Var?" bugün ki konumuz ise bu. Denk gelmişsinizdir neredeyse her asansörde ayna var. Yani asansörlere ayna konulması şarttır. Hatta bir kuraldır. Asansöre girdiğimizde kendimizi gördüğümüzden hemen yüzümüzü, kıyafetimiz kontrol ederiz. Özellikle soğuk havalarda bindiğimizde bu ben miyim deyip şaşırdığım çok zaman olmuştur. Peki asansörlere ayna konulmasının sebebi bu mu? 
Tek bir sebepten dolayı ayna konmuyor. Bir çok sebebi vardır. Bunların başında güvenlik ve sağlık geliyor. Güvenlik için neden kullanıldığını bir çok kişi biliyordur. Ortam bazen karanlık olabiliyor. Ayna sayesinde asansörün kata gelip gelmediğini fark edebiliyorsunuz. Eğer ayna olmasaydı bir anlık dalgınlıkla boşluğa adımınızı atabilirdiniz. Kısacası insanlar içeriye baktıklarında kendi görüntülerini görürlerse emin olurlar şeklinde düşünülüp yapılmıştır.
İlk faktörü yukarıda açıkladım. Peki sağlıkla ne alakası var? Bu biraz asansörün boyutuyla da alakalıdır. Genellikle klostrofobi yani kapalı yerde kalma fobisi olanlarda sıkıntı çıkabiliyor. Yani ayna olmazsa ve sadece ışıklı kapalı bir kutuda kaldığınızı düşününce pek hoş gözükmüyor. Ayna konulurken hem asansör daha büyük gösteriliyor. Hem de insanlar bindiğinde kendine bakarak kıyafetini düzenleyerek zaman geçirmiş oluyor. Bu yazımızı da bu şekilde noktalıyoruz. Bir daha ki yazıda görüşmek dileğiyle görüşürüz!