COVİD-19 Salgınında Hükümetlerin Uyguladığı Garip Yasaklar

COVİD-19 Salgınında Hükümetlerin Uyguladığı Garip Yasaklar

covid

Panama

Orta Amerika ülkesi olan Panama’da vaka sayısının pik yaptığı dönemde hükümet tarafından verilen bir karara göre cinsiyete dayalı bir önlem geliştirildi. Resmi olarak açıklanan karara göre kadınlar ve erkekler farklı saat dilimlerinde sadece 2 saatliğine dışarı çıkabilecek. Pazar günleri ise hiç kimse dışarı çıkamayacak.

Kolombiya


Covid-19`a karşı garip önlem alan ülkelerden biri Güney Amerika ülkesi olan Kolombiya. Ülkenin bazı bölgelerinde insanlar kimlik numaralarının son rakamına göre dışarı çıkıyor. Böylece toplu dışarı çıkmaların önüne geçilmeye çalışılıyor. Örneğin kimlik numarası 0, 7 ve 4 ile bitenler pazartesi günleri dışarı çıkabilirken, 1, 8 ve 5 ile bitenler ise salı günleri dışarı çıkabiliyor.

Sırbistan

Sırbistan hükümeti ise covid-19 için değişik bir önlem aldı, köpeği olan vatandaşlarına kısıtlama getirdi. Yasağa göre vatandaşlar köpeklerini saat 20 ve 21 arasında çıkartabilecekti. Demekki Sırbistan`da köpek gezdiren çok fazla kişi var. Bu yasak hayvan sahipleri tarafından protesto edildi. Hükümet yapılam protesto ve veteriner hekim açıklamalardan sonra yasağı kaldırdı.

Belarus

Belarus devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko koronovirüsle alakalı dünyanın tamamını şaşırtan “Virüsün etrafta uçuştuğunu görmediğim için sosyal mesafe önlemine gerek yok” açıklamasının hatırlayacaksınız. Lukaşenko’nun koronavirüsten korunmak için tek tavsiyesi ise bol votka içmek ve saunaya girmek oldu.

İsveç

Düzenli toplumsal yapısıyla bilinen İsveç’in, vakanın çok fazla yükseldiği dönemde sadece 50 kişinin bir araya geleceği toplaşmaları yasakladı. Üstelik ülkede 16 yaşından küçük çocuklara okulların halen açıktı. Bazı veliler tarafından tepki toplasa da hükümet yurttaşlarının doğru ve akılcı davranacağına güvendiğini basına açıkladı. 

Malezya


Malezya’da hükümet koronavirüsün pik yaptığı dönemde cinsiyetçi yasaklarıyla tepkilere neden oldu. Virüsten korunma amaçlı asılan posterlerde; kadınların evde şık giyinmeleri, makyaj yapmaları ve çok konuşarak evdeki erkekleri rahatsız etmemeleri gerektiği söylendi. Bunun üzerine ülke çapında kadınlardan çok tepki alan hükümet posterleri kaldırarak özür dilemek zorunda kaldı.

Türkmenistan

Türkmenistan ise direkt koronavirüs kelimesini yasakladı. Hiçbir kanalda veya gazetelerde koronovirüs kelimesi geçmedi.  Koronavirüsünden korunmayı anlatan kağıtlarda dahi koronavirüs kelimesinin yoktu. Azatlyk Radiosy isimli radyoda ise halk arasında sivil kıyafetli polislerin bulunduğu ve koronavirüs ile alakalı konuşanların ceza kesildiğini ifade etti. Gidip görmedik ancak söylenenler bu şekilde.