Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Kimdir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Laborant Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Kimdir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Laborant Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Kimdir?

lab

Sağlık kuruluşlarında tanı ve tedavi amaçlı laboratuvarlarda hastanın veye hastalıkların durumu ile ilgili hekimin gerekli gördüğü ve belirttiği tıbbi analizi yapan sağlık profesyonelidir. Tıbbi laboratuvar mezunları devlet hastanesi, üniversite araştırma hastanesi, vakıf hastaneleri ve özel laboratuvarlarda çalışabilir. Kamu hastanelerinde sağlık teknikeri olarak görev almaktadırlar. Devlet ve üniversite hastanelerinde çoğunlukla laboratuvarlarda görev yapmaktadırlar.

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Görevleri

lab

 • Laboratuvarındaki araçların ve test cihazlarının bakımından ve kontrolünden sorumludur.
 • Analiz ve deneylerde kullanılacak örnek ve numuneleri hazırlar.
 • Laboratuvardaki test cihazlarını kullanarak hekim tarafından istenen deney ve analizleri yapar
 • İşlem sonrası laboratuvar araçlarını temizler ve bakımını yapar.
 • Laboratuvar uzman hekimlerinin araştırmalarına yardımcı olur.

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur?

lab

İsminden de anlaşılacağı üzere teknik bir bölümdür. Bu yüzden önlisans eğitimi almanız şart. YKS`ye girip Tıbbi Laboratuvar bölümünü kazanıp 2 yıl başarıyla okumanız gerekiyor. Okuduğunuz süreçte bir çok sağlık dersi göreceksiniz. O yüzden hafife almayın. Genelde öğrenciler 2 yıldır kolay gelir geçer düşüncesinde olduğundan sağlık derslerinde kalabiliyor. Ayrıca bu süreçte hem dönem içi hem de yaz stajı yapacaksınız.

Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği İle DGS`de Hangi Bölümlere Geçebilirim?

 • Biyoloji
 • Biyoteknoloji
 • Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji
 • Genetik ve Biyomühendislik
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Biyomühendislik
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşı

maaş

Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri devlete sağlık teknikeri kadrosundan girerler. Maaşlarda ona göre ödenir. Güncel olarak 4-5 bin TL olarak biliniyor. Tabi ilden ile hastaneden hastaneye değişir. Performans ödemesi, döner sermaye gibi ücretler her hastanede aynı değildir. Devlete atanan birisi en azından kendini mutlu edecek maaşlar alabilir. Ancak özel sektörde işler devlet kadar iyi değil. Genelde ilk başta tecrübesiz birisine asgari ücret teklif edilir. Zamanla maaş yükseltilir. Bu yüzden size tavsiyemiz KPSS`ye kesinlikle çok çalışın. Eğer yüksek bir puan alırsanız atamanız kolaylaşır.

1 yorum

 1. Similar collaborative initiatives from other industry players could have a constructive impact available on the market dimension. Together, Guinn and Anderson dreamt up the Solo to challenge the Phantom's hegemony. Instead of white, Solo could be black and supply features--such as scripted flight paths, open code for developers and responsive customer service--that DJI lacked on the time. As 3D Robotics began to take flight, Shenzhen-based DJI was beginning to assert itself because the early consumer drone leader. Founded in 2006 as a company that built flight controllers for Nipple Covers RC helicopters, DJI unveiled the Phantom in 2012, a whole off-the-shelf system that would turn into the usual for consumer drones. As the advertising face, Guinn took the Phantom to trade shows and sold the product into hobbyist retailers.

  YanıtlaSil