Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Güncel

Yüzlerce genç memur olmak bekçi olarak çalışmak için can atıyor. Bekçilik başvurusunun nereden nasıl yapılacağını merak ediyor. Bekçilik başvurusu nasıl yapılır? Bekçilik başvurusunda aranan şartlar nelerdir gibi maddeleri yazımızda derledik. Tüm aradığınız detayları bu yazıda bulabilirsiniz.


Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Güncel


bekçilik başvurusu nasıl yapılır


Bekçilik başvurusu her zaman değil sadece belirlenen zamanlarda yapılır. Bekçi adaylarının alım planlamasını İçişleri Bakanlığı il başkanlıklarından gelen isteğe göre belirlemektedir. Bu sayı üzerine Polis Akademisine alım için yetki verilir. Polis akademisi ise tek tek planını yapıp il/ilçe kaç adet alım yapılacağının açıklamasını yapıyor. Bekçi alımı haberlerini İçişleri Bakanlığı üzerinden veya Polis Akademisi duyuru sayfalarından takip edebilirsiniz.

İlk Başvuru: Bekçilik başvurusu 2021 alımı yayınlandığında internet üzerinden ön başvuru diyebileceğimiz bir başvuru gerçekleştirilir. Polis Akademisi veya İçişleri Bakanlığı alım ilanı yaptığında e-devlet duyuruları arasına girer. E-devlet üzerinden bekçi alımının olduğunu görebilirsiniz. Eğer e-devletiniz yoksa PTT`ye gidip belirli bir ücret karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet adresiniz varsa direkt giriş yapıp bekçilik alımı başvurusuna tıklamanız gerekmektedir. Başvurular Polis Akademisinin belirlediği tarihler arasında yapılmaktadır. Ön başvurular sadece e-devlet üzerinden olur posta ve benzeri başvurular kabul edilmez.


Ön başvurusunu başarıyla tamamlayan vatandaşlar Polis Akademisi duyurularını takip etmesi gerekir. Ön sağlık kontrolleri ve şahsen başvuru için polis akademisi resmi sayfasına girip kontrol sağlayınız. Başvuru tarihi ve başvuru merkezleri duyuru yoluyla paylaşılacaktır. Polis Akademisi hangi evrakların lazım olduğunu ve ne zaman teslim etmeniz gerektiğini belirtecektir.


Ön sağlıktan geçen vatandaşlar yazılı sınava katılmaya hak kazanır. Yazılı sınav için Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgileri, Hayat Bilgisi, Genel Kültür, Matematik dersleri yer almaktadır. Dersler gözünüzü korkutmasın en azından KPSS`ye göre daha kolay olmaktadır. Yine de çalışmayı ihmal etmeyin. Sınav ÖSYM tarafından değil MEB tarafından yapılmaktadır.


Yazılı sınavı geçen bekçi adayları bir sonraki aşamada fiziki yeterlilik sınavına girecektir. Burada sizlerin de bildiği gibi sizi bir parkura sokacaklar. Parkur Polis Akademisi tarafından yapılır. Parkur etabına önceden polis kursları aracılığıyla çalışıp hazırlıklı girebilirsiniz.


Fiziki yeterlilik sınavını da başarıyla tamamlayan adaylar mülakat sınavına girerler. Genel kültür konularından hazırlanan kağıtlardan birini seçmesi istenir. Konular cevap isteyen sorular değildir ucu açıktır. Sizden o konu hakkında fikriniz istenir aslında kısa bir sunum yapmanız istenmektedir. Sunum sırasında ayrıca başka sorularda sorulabilir.


İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi?


bekçi nasıl olunur


İçişleri bakanlığı bekçi alım yönetmeliğine göre ilkokul mezunları bekçiliğe başvurabilir. Bekçilik hakkı kazanıp bu mesleği yapabilirler. Ancak ileride ne olur bilinmez İçişleri bakanlığı bu yönergeyi değiştirme hakkına sahiptir. Bazı başvurularda ilkokul mezunları kabul edilmeyip sadece lise mezunları da kabul edilebilir. Bu durumlar için Polis Akademisini takip etmeniz gerekmektedir. Bekçi olmak için bazı şartlar vardır o şartlar şunlardır:


Bekçi Olma Şartları 2021


bekçi olma şartları


167 cm veya daha uzun bir boya sahip olmak


Başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az 12 aydır ikamet ediyor olması
18 yaşını tamamlayan ve 31 yaşından gün almayan kişiler başvurabilir. Sadece yıl olarak değil günü gününe tam olarak tutması gerekmektedir.


Ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis ya dahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas ya da yüz kızartıcı diğer bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamanız gerekmektedir.


Ağır hapis ya da altı aydan fazla hapis ya dahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas ya da yüz kızartıcı diğer bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,


Memur olmaya engeli olmamak,

Silah kullanması için önünde bir engel olmaması gerekir,

Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen koşulları taşımak,

Adayın kendinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış ya da aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her çeşit yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan ya da kumar, uyuşturucu ya da uyarıcı madde sebebiyle, hakkında herhangi bir adli ya da İdari soruşturma ya da kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak ya da bu işler sebebiyle hüküm giymemiş olmak,

Alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanımı sebebiyle tedavi görmüş ya da görüyor olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir sebeple polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal ya da illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye ya da siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Güvenlik soruşturmasından geçmesi gerekir

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski