MOOV Nedir? MOOV Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

MOOV Nedir? MOOV Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

  MOOV, mobil uygulama üzerinden dakikalık periyotlarla veya günlük olarak temassız araç kiralama hizmeti veren bir uygulamadır. Şuanda İstanbul, Ankara ve İzmir`de hizmet vermektedir. Şuan merkezi İstanbul/Ümraniye`dedir. Sahibi hakkında çok net bilgiye ulaşamadım ancak hem kendi sitelerinde hem de wikipedia`da "Anadolu Grubu / Çelik Motor / Garenta" olarak gözüküyor. 


Peki ben bu yazımda ne anlatacağım? MOOV hakkında tüm deneyimlerimi yazacağım. Çekiciden yeni inen ruhsatı yeni alınmış sıfır arabalarını dahi kullandım. Arabalarıyla kaza yaptım, bazı zamanlarda arızalar oldu, kapılar kilitlenmedi, fazla para çekti vb. bir sürü sıkıntıyla karşılaştım neler olduğunu ve nasıl çözdüğümü anlatacağım. Araç kiralarken ve bırakırken kesinlikle dikkat etmeniz gerekenleri söyleyeceğim. Ve tabii ki MOOV üyeliğimi neden komple sildirdiğimi anlatacağım. Evet yanlış duymadınız ne kadar memnun kalsam da MOOV üyeliğim için Çelik Motor`a dilekçe yazıp tüm üyelik bilgilerimi ve hesabımı sildirdim. 


Ek olarak sürekli rakibiyle karşılaştıracağım rakibi tahmin ettiğiniz gibi TikTak uygulamasıdır.


kia stonic

MOOV ile araç kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?


Aracımızı uygulamadan bulduk ve kiraladık bu aşamayı geçiyorum çünkü çok basit. Hele rakibine göre gerçekten kullanışlı bir uygulaması var. Aracın fotoğrafları, plakası, bilgileri kiralamadan önce gözüküyor. Boş paket mi dolu paket mi aracın rengi ne gibi özelliklere bakabiliyorsunuz. Her neyse aracı kiraladığınızda 15 dakika süreniz başlar ilk 5 dakika iptal ücretsizdir sonrasında ücret yazılır rakibinde ise 15 dakika ücretsizdir. 

Aracın yanına geldiğinizde en çok yapılan hata direkt kapıları açmaktır. Bu hataya sakın düşmeyin! Kendi aracınız olsa bile böyle bir şey yapmayın. İlk önce aracın 4 tarafını gezin ayaklarınızla tekerleri kontrol edin o sırada yan aynalara, farlara ve köşelere iyi bakın hasarından emin değilseniz bile fotoğraf çekip yükleyin. En son tavana ve mümkünse altına bakın aracın. Altında kedi olabilir veya hasar olabilir ben buna kendi aracımda bile dikkat ediyorum ama tabi burası size kalmış. 

Artık aracın kapılarını açabilirsiniz. MOOV uygulamasında iç expertiz seçeneği maalesef yok eğer araç kirliyse fotoğraflarını çekip mail yoluyla MOOV`a ulaştırmanız gerekiyor. Ulaştırmazsanız ve araç kirliyse ihale size kalabilir. Rakibinde ise uygulama üzerinden iç expertiz yapma seçeneği var. Arabaya geçin torpidoyu açın aracı çalıştırın bu kadar trafik kurallarına uymayı unutmayın keyifli sürüşler. Araç çalışmıyorsa? Motor hasarı veriyorsa? Elektrik hasarı veriyorsa? Aracı kullanmayın müşteri hizmetlerine bildirin ve aracı kapatın. Eee benim param ne olacak? Bu durumla karşılaştığımda iademi hep aldım çünkü araç hiç hareket etmemiş olarak gözüküyor onların sisteminde. Müşteri hizmetlerini arayıp söyleyin.

MOOV aracını bırakırken nelere dikkat etmeliyiz?


MOOV aracını bırakırken mümkünse İspark`a bırakın mümkün değilse en uygun yere bırakın pazar yeri dükkan önü gibi yerlere lütfen bırakmayınız. Aracın kontağını kapatın anahtarı torpidoya bırakın. Bundan sonra benim yaptıklarımı söylüyorum isterseniz yapmayabilirsiniz ama yaparsanız kendinizi güvenceye alırsınız. Anahtarı torpidoya bıraktıktan sonra ruhsatla beraber torpidoda olduğuna dair fotoğrafını çekin. Tüm eşyalarınızı kontrol edin! MOOV uygulaması unutulan eşyalardan sorumlu değildir. 

Aracın net bir şekilde her yerinin fotoğraflarını çekin. Bazen görüyorum adam aracın içinden 5-6 fotoğraf yüklemiş bırakmış. Bu cesaret, bu özgüven nereden geliyor şaşırıyorum. Sonra şikayetvara girip bu kazayı ben yapmadım diye şikayet yazıyorlar :) Arkadaşlar aracın her tarafını net çekin aracın başına park halindeyken bir şey gelse sonraki kullanıcı da bunu bildirse bu size yansır. İspark falan olsa kamera kayıtlarıyla ispat edersiniz ama ara sokaktaki bir araçsa geçmiş olsun. Aracın her tarafını net çektikten sonra aracı kilitleyebilirsiniz. 

Araç kilitlenmediyse müşteri hizmetlerini arayın ya kendisi ulaşmayı deneyecek ya da büyük ihtimalle kapalı alandaysa açık alana alın veya 50-100 metre ileri başka yere park edin diyecektir. Araç sinyal algılarsa kapanacaktır ve iadenizi alacaksınız. Ancak araç kapanmazsa bence büyük bir sorunla karşı karşıya kalırsınız. Bunu ben yaşamadığımdan bilmiyorum. Ancak anahtar teslim alma süreci başlatıyorlar artık şansınıza vale ne zaman gelirse o zaman anahtarı alıyor aracın anahtarı o süre boyunca sizde kalmış oluyor.

MOOV Güncel Araba Kiralama Fiyatları

renault clio touch moovDaha detaylı ücretler için web sitesini inceleyebilirsiniz -> https://www.moovtr.com/

Sırayla bu yazıları yazıp sizinle paylaşacağım. Yorumlarda tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Not: Paylaştığım fotoğraflar bana aittir. İzinsiz kullanabilirsiniz. Resim galerimde çok daha iyilerinin olduğuna emin olabilirsiniz ama diğer yazılarıma saklıyorum :) bu arada yukarıda paylaştığım mavi clio`yu çekiciden indikten sonra sıfır olarak kiralamıştım.

MOOV aracı ile kaza yaptım, neler oldu? Ne kadar ücret ödedim?

MOOV üyeliğimi neden sildirdim? MOOV üyeliği nasıl silinir?

MOOV vs. TikTak Hangisi Daha Mantıklı? Hangisi daha güvenli? Hangisi daha cazip?

Diğer yazılarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.