Paramedik Nedir? Kimdir? Nasıl Olunur? Paramedik Maaşları

Paramedik Nedir? Kimdir? Nasıl Olunur? Paramedik Maaşları


Paramedik Nedir?
paramedik fotoğrafları

Paramedik kimdir, paramedik ne iş yapar, paramedik nedir gibi kavramları açıklamakla yazıya başlayabiliriz. Öncelikle Paramedik nedir? Sorusuna cevap verelim. Paramedik bazılarına göre 3 gün yatıp 1 gün çalıştığın bir iş. Kimilerine göre kısaca ATT. Bazılarına göre ise "Ambulansçı". Yine bazılarına göre ambulans şoförü veya ambulans hemşiresi şeklinde söylenir. Ancak paramedik bunlardan hiçbiri değildir.

Paramedik: Hayatı tehtid eden ve ani gelişen durumlarda, acil yardımı hastane öncesinde başlatan, yararlının veya hastanın durumunun kötüye gitmesini engelleyen profesyonel sağlık teknikeridir. Kalp durmasından doğuma, epilepsi nöbetinden trafik kazasına kadar birçok vakaya müdahae konusunda bilgilidir.

Paramedik Nasıl Olunur?


Paramedik olmak için nerede okumalıyım? Nasıl paramedik olunur? Bu tür sorular aklınıza geliyor olabilir. Bunun cevabı çok basit. Üniversite okumalısınız. İşte bu kadar basit. Ama hangi bölümü okuyacağınız her sene değişiyor. Tabi biraz karışık oldu ama şöyle açıklıyım, paramedik bölümü açıldı açılalı bir çok isim kullandı. Neredeyse her sene ismi değişti. Ben bu yazıyı yazıyorum ama yarın bu bölümün adının değişme ihtimali var. Şuan güncel adı İlk ve Acil Yardım`dır. Bu bölüm şuanlık önslisanstır. Yani 2 yıl okuyup paramedik olabilirsiniz. Bundan önceki isimlerini merak ediyorsanız hemen onları da ekliyorum. İşte bunlarda eski isimleri: İlk ve Acil Yardım Acil Bakım Teknikerliği Acil Yardım Teknikerliği Acil Yardım Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Ambulans ve Acil Bakım ‘ dır. 

Paramedik 4 yıllık mı 2 yıllık mı?


Benim gönlümden geçen bu bölümün 4 yıllık olmasıdır. Hatta bunun için Cimer`e istek yazısı da gönderdim. Ama gelen cevap çok kısa ve netti. "Bölümün açılması üniversitelerin teklifine göre değerlendirilir." Yani bölümün açılması için üniversite teklif etmeliymiş. Yaşam ile ölüm arasında çalışan paramedikler için 2 yıl eğitim yeterli değil kesinlikle 4 olmalı. Bir çok ders bu bölüm için yetersiz. Bazı kişiler zaten ATT`ler 4 yıl eğitim alıyor üzerine 2 yıl daha Paramedik eğitimi ile beraber 6 yıl ediyor diyor olabilir ama unutulmamalıdır ki artık paramedik sınıflarının yarısı sağlık çıkışlı olmayan kişilerle dolu.


İşin özü şuraya çıkıyor. Bazı üniversitelerde en önemli dersler seçmeli ders bile olabiliyor. Mesela bazı özel üniversitelerde EKG`yi seçmeli ders yapmışlar. Seçen olmayınca da EKG dersi almadan genç paramedik mezun olmuş. Ama hastane öncesi acil tıbbın en önemli yapı taşının EKG olduğunu unutmuşlar. Diplomayı aldıktan sonra devlette kanuna göre atamasını yapıyor. Eğitimler vs. derken bir şekilde açıklarını kapatıyor. Ama bu açıklarını kapatırken verdiği olumsuzluklar ne olacak? İşte ara sıra böyle memnuniyetsiz durumlar ortaya çıkabiliyor.

Paramedik boy kilo sınırı var mı? 


---Tahmin ettiğim gibi bu yıl boy/kilo şartı kalktı--- (2019 YKS)

Bu soruya şimdilik evet diye cevap vererek başlıyorum. Neden şimdilik evet dedim diye sormanıza gerek yok her an her şey olabilir. Bu koşullar ÖSYM tercih kılavuzlarında yazıyor. Ancak bu koşullara bakmak için geldiyseniz hemen size aktarayım. Kızlarda 1.60, erkeklerde 1.65`ten kısa olmamak. Boyunun 5 fazla kilosu ve 15 eksiği olmamak. Aynı koşulda 17 yaşını tamamlamış olmak şartı da var. Birde ehliyet alma şartı olduğundan ehliyet almaya engel olmadığının belirtilmesi gerekli.

Paramedik atamaları nasıl? Paramedik atamaları iyi mi?


Paramedikler atanıyor mu atamalar nasıl? Bundan 6-7 yıl önce çok iyiydi. Ama bunu duyan özel üniversiteler hemen harekete geçti. Tüm meslek yüksekokullarına bir tane paramedik bölümünü yapıştırdılar. Peki ne oldu? Dershane tarzında bir yerde sadece teorik olarak bilgi sahibi olan ve hiç ambulansta çalışmamış paramedikler ortaya çıktı. Evet yanlış duymadınız hiç ambulansta staj yapmamış doğru dürüst pratik bilmeyen paramedikler mezun oldu. Bir çoğuda atandı eğitimlerle vs. şuan işleri düzelmiş olabilir ama düzeltene kadar kim bilir neler oldu. Her yıl yaklaşık 1000 civarı kadro açılıyor ama yaklaşık 15-20 bin mezun var. Ayrıca geçtiğimiz üniversite sınavında en çok tercih edilen 1. bölüm olmuş. Bu başarıyı birlikte kutlayalım!

Paramedik nerelerde çalışır?


Paramedik, üniversite mezuniyeti ardından özel hastanelerde, revirlerde ve özel ambulans şirketlerinde çalışabilirler. Özel sektör durumu bazen iyi oluyor bazen kötü. Gireceğiniz kuruma göre değişir. Bazı yerler iyi bazıları da kötü. Gireceğiniz kurumu iyi araştırıp girmeniz gerekiyor. Bu saydığım yerler dışında AVM`lerde acil sağlık görevlisi olarakta çalışabilir. Saymadığım bir çok yer daha var onları da araştırdıkça göreceksiniz. Eğer özel sektörde çalışmak istemiyorsanız, önlisans kpssye girip aldığınız puana göre kamu hastanelerinin acil servisine veya 112 acil`e atanabilirsiniz. 

Paramedik bölümü DGS ile nereye geçebilir?

 1. Acil yardım ve afet yönetim, 
 2. hemşirelik, 
 3. hemşirelik ve sağlık hizmetleri 
bölümlerine DGS ile geçiş yapabilirsiniz. 

İlk ve acil yardım yüksek lisans var mı? Paramedik yüksek lisans var mı?

İşte komedi burada başlıyor. Lisans bölümü olmayan bir bölümün yüksek lisansı var. Evet yanlış duymadınız ilk ve acil yardım yüksek lisans programı vardır. Bu yüksek lisans için gerekenler tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere ilk ve acil yardım önlisans programından mezun olmak. Arada lisans kısmında bir boşluk var bu da üniversitelere arasında değişkenlik gösterebilir ama genelinde sağlıkla ilgili bir bölümden mezuniyet şartı arıyor.

Paramedik görev ve sorumlulukları nelerdir? Paramediklerin ne iş yapar?

 1. Paramedik İntravenöz ve intraosseöz girişim ile hastaneye ulaşıncaya kadar, Bakanlıkça belirlenen acil ilaçları ve sıvıları kullanır.  Bir çok paramedik bu yetkisini kullanmasa da evet intraosseöz girişim yetkisi de vardır.
 2. Temel ve ileri hava yolu uygulamaları, endotrakeal entübasyon uygulaması, gerekli hallerde krikotirotomi ve oksijen uygulaması yapar. Krikotirotomi yetkisi de belirtildiği gibi vardır.
 3. Travma stabilizasyonu, kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyon, yara kapatma ve basit kanama kotrolü yapar. 
 4. Hastanın nakle hazır hale gelmesini ve uygun taşıma teknikleri ile hastanın naklini sağlar. 
 5. EKG çekimi ve ritim değerlendirmesi yapar, monitörizasyon, defibrilasyon, kardiyoversiyon, external pacemaker uygulaması gibi elektriksel tedavileri uygular. 
 6. Acil doğum durumunda doğum eylemine yardımcı olur. 
 7. Görevinin tüm aşamalarında haberleşme ağını doğru ve hızlı bir biçimde kullanır.  
 8. Ambulansı teknik, tıbbi araç-gereç ve malzeme yönünden kullanıma hazır halde bulundurur, zorunlu hallerde ambulansta sürücülük görevi yapar.

Paramedik güncel maaşları ne kadar? Acil tıp teknikeri maaşı ne kadar?


Paramedik acil sağlık personeli maaşını merak ediyorsunuz. Evet galiba yazının en can alıcı noktasına geldik. Bir çok kişi önlisans düzeyinde eğitim görmesine rağmen iyi bir maaş aldığını iddia ediyor. Ancak yaptığı işe bakınca çokta iyi bir maaş aldığı söylenemez. Meslek hastalığı çok fazla ve yıpratıcı bir meslek. Genel düz bir maaş söyleyeceğim. Çünkü her yerde değişkenlik gösterir maaş.
Maaş: 2250 TL
Sabit Ödeme: 970 TL
Ek Ödeme: 600 TL
Yemek Yardımı: 220 TL
Bunlara ek olarak ekstra nöbet tutuğu zaman fazla mesai ücreti alır. Ortalama 4 bin TL gibi bir maaştan bahsediyoruz. İyi veya kötü siz karar verin. Maaşı okuduktan sonra yazıyı kapatmayın ve aşağıda yazacağım yazıyı da lütfen okuyun.

Paramedik mesleğinin zorlukları neler? Paramedik olunur mu? Paramedik okunur mu?


Paramedik mesleğinin maaşı, sarı yeleği, mavi lambası iyi olabilir ama bir ton zorluğu da var. 24 saat boyunca çalışmak bunun başında gelir. Hiçbir şey yapmadan evde 24 saat ayakta durun yani dizi izleyin film izleyin ama 24 saat boyunca uyumadan veya 1-2 saat yarım uykularla durmaya çalışın ve ertesi güne devam edin. Ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Bunun yanında gideceğiniz her vaka başka bir hikaye olacak.Gideceğiniz vakalarda ne olduğu belirsiz. Gecenin 3ünde bir eve gidersiniz girdiğiniz an soğuk namluyu boğazınıza dayayıp babamı yaşat doktor diye bağıran biri karşınıza çıkabilir. Bu tür olaylar hikaye değil bizzat alanda tecrübeli paramediklerin anlattığı olaylardır. Bunları da geçtim ambulanslar sonradan minibüsden çıkma yapıldığından arka kabini hiç güvenli değildir. Bu yüzden bir çok paramedik/att görev şehidimiz vardır. Allah rahmet eylesin. Hayat kurtarmak için hayatından olanların, hayatını adayanların arasına katılmaya kendinizi hazır hissediyor musunuz? 


Kullandığım bir sözü sizlerle paylaşmak isterim. 
"Hayatımızı, hayatınıza adadık."

8 yorum

 1. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile girebileceğiniz en iyi önlisans bölümlerinden biridir paramedik. 2018 yılında en yüksek puanla kapatan devlet üniversiteleri Hacettepe, Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitedir. Bölüm zaten 2 yıllık, atamaları da şu an için diğer önlisans programlarına göre çok iyi. 2.yılınızda KPSS'ye hazırlanarak güzel bir puan alıp istediğiniz ile atanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımda da bahsettiğim gibi artık öyle kolay atanmıyor. Eğer gerçekten seviyorsanız bu bölümü tercih edin. Yoksa işiniz çok zor.

   Sil
 2. Parametrik boy sınırı kesin kalktı mı? Seneye tekrardan gelir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kalktı. Seneye tekrar gelip gelmeyeceği ÖSYM tarafından belirlenir.

   Sil
 3. Paramedik olmak için ehliyet zorunluluğu var mı ? Yani mezun olmamda etkili olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mezun olurken isteyen üniversite yok yani denk gelmedim.

   Sil
 4. paramedık bölümünün artık önü kapalı bir meslek oldugu soylenıyor dogru mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok fazla paramedik olduğundan iş bulmak aşırı zor. Kpss`de 2 yıllıklar arasından en yüksek taban puanla kapatan bölüm oldu artık. Amaç iş bulmak ise kesinlikle tavsiye etmiyorum.

   Sil